کنفرانس در حمایت از جنبش دادخواهی در شهرداری منطقه 5 پاریس

کنفرانس در حمایت از جنبش دادخواهی شهيدان قتل‌عام 67و هم‌چنين در همبستگی با مردم زلزله‌زده استان کرمانشاه در شهرداری منطقه 5 پاریس  در روز سنه شنبه 7 آذر(28 نوامبر 2017) با حضور فعالین حقوق بشر و شخصیت های سیاسی و منتخبین فرانسه ، برگزار شد.


در اين کنفرانس، فلورانس برتو – شهردار منطقه 5پاريس، ژان فرانسوا لوگاره-شهردار منطقه يک پاريس، سيلوي فاسيه-شهردار پيشين لوپن، برنارد کوشنر-وزيرخارجه پيشين فرانسه، راما ياد-وزير پيشين حقوق‌بشر فرانسه، ژان پير برار-نماينده پيشين مجلس ملي فرانسه، ويليام بوردون-وکيل برجسته فرانسوي، اينگريد بتانکور، سيد احمد غزالي، طاهر بومدرا و سروناز چيت‌ساز-مسئول کميسيون زنان شوراي ملي مقاومت سخنراني کردند.
در کنفرانس شهرداري منطقه 5پاريس که با سخنان سيمين نوري از سوي کميته حمايت از حقوق‌بشر در ايران و خيرمقدم و تشکر از شرکت کنندگان آغاز شد؛ سخنرانان ضمن محکوم‌کردن نقض حقوق‌بشر توسط رژيم آخوندي، به تحقيقات بين‌المللي درباره قتل‌عام 30هزار زنداني سياسي در سال 67و ضرورت محاکمه مسئولان اين قتل‌عام بمثابه جنايت عليه بشريت فراخوان دادند. آنان هم‌چنين همبستگي خود را با مردم زلزله‌زده استانهاي غرب کشور ابراز کردند و از تلاشهاي مقاومت ايران براي کمک‌رساني به مردم قدرداني کردند.
در اين کنفرانس، هيأتهايي از مادران شهيدان و شاهدان و قربانيان قتل‌عام 67و جنايات ضدبشري رژيم آخوندي مشاهدات خود را از جنايات رژيم براي شرکت کنندگان بازگو کردند. و فيلمهايي از خسارات و ضايعات زلزله در استان کرمانشاه و اعتراضات مردم به بي‌عملي رژيم و ارگانهاي حکومتي در کمک‌رساني به زلزله‌زدگان پخش شد.
در ورودي شهرداري منطقه 5پاريس که در مجاورت پانتئون، آرامگاه مشاهير فرانسه، واقع است، نمايشگاهي درگراميداشت خاطره شهيدان قتل‌عام سي هزار زنداني سياسي در سال 67و هم‌چنين نمايشگاهي از تصاوير مناطق زلزله‌زده در استان کرمانشاه برپا شد. که مورد بازديد سخنرانان و شرکت کنندگان قرار گرفت.

سيمين نوري
بنام کميته حمايت از حقوق‌بشر در ايران خوشوقتم که به همه شما به‌خاطر شرکت در اين کنفرانس خيرمقدم بگويم و از خانم فلورانس برتو شهردار ناحيه 5پاريس، به گرمي تشکر کنم که از اين کنفرانس و نمايشگاه قتل‌عام 67استقبال مي‌کنند. اين نمايشگاه تنها يادآوري يک خاطره از گذشته نيست. بلکه جزيي از مبارزه امروزي براي عدالت و حقوق‌بشر است. چرا که نسل جديدي که خواستار توضيح و کسب اطلاع در مورد آن مي‌شود مورد پيگرد رژيم قرار مي‌گيرد. و عاملان اين جنايت کماکان به اعدام و سرکوب در ايران ادامه مي‌دهند.
اين جنايت بحث روز است چرا که امسال گزارش سازمان ملل به آن به‌عنوان يک پرونده ويژه مي‌پردازد و دبيرکل سازمان ملل‌متحد براي اولين بار سرکوب فعالان و خانواده‌هاي قربانيان را که در مورد اين جنايت تحقيق مي‌کنند را محکوم کرده است. گردهمايي امروز ما با سخنرانيهاي شخصيتهاي برجسته و گواهي‌هاي شاهداني که خواهيم شنيد غني خواهد شد. باز هم تشکر مي‌کنم.

فلورانس برتو – شهردار منطقه 5پاريس
با تشکر،
آقاي نخست‌وزير، خانمها و آقايان وزرا، خانمها و آقايان نماينده مجلس و منتخبين، خانمها و آقايان رؤساي انجمنها (بويژه خانم رئيس کميته حمايت از حقوق‌بشر و نماينده آن، و رئيس انجمن زنان ايراني در فرانسه)، و همه خانمها و آقاياني که براي حقوق‌بشر مبارزه مي‌کنيد.
يک‌سال پيش، دقيقاً در همين تاريخ، ما در سالن موتوآليته گردهم آمده بوديم. ما در آن سالن در حضور خانم رجوي که داراي شهامتي باورنکردني است گردهم آمده بوديم. آن گردهمايي هم به دعوت کميته حمايت از حقوق‌بشر در ايران و انجمن زنان ايراني در فرانسه برگزار شده بود. مايه مباهات و افتخار من است که شما شهرداري ناحيه 5را انتخاب کرده‌ايد. براي من اين شهرداري قبل از هر چيز، خانه مردم به حساب مي‌آيد؛ خانه خلقها براي برگزاري گردهماييهايشان.
براي مردم ايران و براي تمام بشريت، تابستان 1988 (1367) سال سياهي بود و جنايت فجيعي در آن صورت گرفت که هنوز به اندازه کافي شناخته شده نيست و طي آن هزاران مخالف حکومت ايران اعدام شدند و اين بزرگترين موج اعدام زندانيان سياسي بعد از جنگ جهاني دوم به‌شمار مي‌رود.
مطمئنم که شهامت بازماندگان و خانواده‌هاي اعدام‌شدگان و کارزار مدافعان حقوق‌بشر در سراسر جهان باعث پيروزي حقيقت بر دروغهايي که تلاش مي‌شود به ما تحميل کنند، خواهد شد. امروز ديگر شک و ترديد نسبت به واقعيت اين جنايات مجاز نيست. مدارک و گزارشهاي غيرقابل انکار فراوانند و من قدرداني مي‌کنم از فعاليتهاي سازمانهاي غيردولتي زيادي که سال پيش از دبيرکل سازمان ملل خواستار تشکيل يک دادگاه بين‌المللي مستقل شدند. اين اولين مرحله براي به‌رسميت شناختن اين جنايات به‌عنوان جنايت عليه بشريت مي‌باشد. اميدوارم که فعاليتهاي شما، فعاليتهاي ما نزد سازمانهاي بين‌المللي بالاخره محصول خود را بدهد و باعث پيشرفت حقوق‌بشر در ايران و در همه کشورهايي که اين فجايع رخ داده‌اند بشود.
هيچ خلقي نمي‌تواند آرام بگيرد تا وقتي حقايق تاريخش برملا نگردد و مجرمين محاکمه نشوند. من همصدا مي‌شوم با خانم گزارشگر ويژه شوراي حقوق‌بشر سازمان ملل که ماه پيش در اعلاميه دلگرم‌کننده‌اي اين وقايع را يادآوري کرد. شما اين اعلاميه را در نمايشگاهتان به ما يادآوري کرديد. وي اهميت دادخواهي براي خانواده‌هاي قربانيان کشتار سال 1988را يادآور شد. دادخواهي التيام دادن به زخمهاي گذشته است و اولين گام در اين روند طولاني وظيفه به‌خاطر سپردن است. ما وظيفه داريم که فراموش نکنيم، چون فراموشي معادل حق دادن به جنايتکاران است.
الي ويزل چه زيبا گفته است که «دژخيم دوبار مي‌کشد، بار دوم با فراموشي!».
در اين‌جا در قلب محله «کارتيه لاتن»، در مرکز ناحيه‌اي که تبادلات اطلاعات و دانشها در آن صورت مي‌گيرد، واژه حقايق تاريخي جايگاه خاص خودش را دارد. از شهامت عظيم شما قدرداني مي‌کنم و قدرداني مي‌کنم از همه شخصيتهايي که هر روز در جهت برملا شدن حقيقت مي‌کوشند. مايه غرور و خوشحالي من است که امروز بعدازظهر پذيراي شما باشم.

سيلوي فاسيه – شهردار پيشين لوپن
با تشکر از فلورانس. با تشکر از اين پذيرايي و از سخناني که مقدمه اين برنامه بود. من مثل هميشه حاضرم. شما ديگر مرتب داريد مرا مي‌بينيد چون من مصمم هستم که تا آخر از آنها حمايت کنم و اميدوارم که اين تلاشها سرانجام نتيجه بدهند. دو سه سال پيش، در شهر کوچکم، شهر لوپن در استان سن-اه-مرن نمايشگاهي برگزار کرده بودم. اين نمايشگاه از آن جهت با ارزش بود، چون که هيچ واقعه‌يي ناچيز نيست، و ارتباط برقرار کردن و اطلاع‌رساني به فرانسويان امر مهمي است، خبرهاي چنداني در رابطه با زلزله و همه فجايع و ممانعتها از کمک‌رساني نشنيديم. بنابراين براي ما خيلي مهم است که درباره اين موضوعات اطلاع‌رساني بکنيم. اکنون هم اين کنفرانس برپا هست و شما دوستان وفادار و هميشه حاضرتان را داريد که در بين ما هستند و تا آخر وفادار باقي خواهيم ماند. بنابراين گوش مي‌دهيم به سخنان رئيس‌جمهور (منتخب) شوراي ملي مقاومت ايران.

ادامه دارد