نمايشگاه قتل عام67 در ميدان ناسيون ژنو همزمان با اجلاس شوراي حقوق بشر

نمايشگاه قتل عام67 در ميدان ناسيون ژنو همزمان با اجلاس شوراي حقوق بشر

نمايشگاه قتل عام67 – همزمان با سي و ششمين اجلاس شوراي حقوق‌بشر در مقر اروپايي سازمان ملل‌متحد در ژنو، اشرف‌نشانها و حاميان مقاومت ايران با برپايي نمايشگاه و برگزاري يک تظاهرات در ميدان ناسيون و در مقابل مقر

اروپايي سازمان ملل‌متحد در ژنو، خواستار انجام تحقيقات مستقل پيرامون قتل‌عام 67 توسط ملل‌متحد و محاکمه سران رژيم و مسئولان قتل‌عام زندانيان سياسي در سال 67 شدند.

 شهناز پرخيده، گزارش شهناز پرخیده – ژنو :
هواداران مقاومت ايران در ژنوروبه‌روي محل سازمان ملل‌متحد جمع شده‌اند و خواهان به محاکمه کشيده شدن آمران وعاملان اين قتل‌عام هستند.

در اين گردهمايي يک نمايشگاه از عکسهاي شهيدان قتل‌عام، احکام خميني براي قتل‌عام زندانيان سياسي، تصاوير گورهاي دسته جمعي، و عکس و اسامي و مشخصات هيأتهاي مرگ در جريان قتل‌عام 67 در معرض ديد عموم قرار گرفت.

فریده کریمیفريده کريمي عضو کميسيون خارجه شوراي ملي مقاومت ايران در سخنان کوتاهي گزارشي از اقدامات هيأت مقاومت همزمان با اجلاس شوراي حقوق‌بشررا ارائه و تأکيد کرد که برخلاف سال گذشته که موضوع قتل‌عام 67به‌رغم گذشت نزديک به سي سال، به‌هيچ‌وجه در ارگانهاي ملل‌متحد مطرح نشده بود طي فاصله يک سال گذشته تا اجلاس جاري شوراي حقوق‌بشر، موضوع قتل‌عام در نوبتهاي مختلف در سازمان ملل مطرح شده که برجسته‌ترين آن پرداختن به اين مسأله در گزارش گزارشگر ويژه سازمان ملل درباره وضعيت حقوق‌بشر در ايران است.

فريده کريمي تأکيد کرد: اين پيشرفتها به مدد تلاشهاي گسترده اعضاي مقاومت و اشرف‌نشانها چه در داخل و چه در خارج کشور به‌دست آمده و رسيدن به پله‌هاي بالاتر در کازار جنبش دادخواهي در گرو تلاش هرچه بيشتر تک‌تک هموطنان است.

 

مصطفی نادریزندانی سیاسی مجاهد خلق مصطفی نادری

در اين گردهمايي مجاهد خلق مصطفي نادري که بيش از ده سال را در زندانهاي رژيم آخوندي در اسارت به‌سر برده و در مقطع قتل‌عام 67 شاهد جنايتهاي صورت گرفته در زندانهاي رژيم بوده است، مشاهدات خود را از قتل‌عام زندانيان سياسي در سال 67 براي حاضرين بازگو کرد.
اين زندانيان خيلي‌ها شون حکم هاشون تمام شده بود و آزاد شون نکرده بودند، خيلي‌ها حکم داشتند بعد اينها فقط رژيم به‌خاطر اين‌که مي‌خواست مسأله زندان را چون نمي‌توانست حل کند همه را اعدام کرد چرا که هر روز به‌خاطر نارضايتي‌ها اجتماعي به‌خاطر فقر وبه‌خاطر ناعدالتيهاي که درا اجتماع بود هر روز و هر روز اين زندانيان بيشتر و بيشتر مي‌شد در زندانها

اينها جواناني بودند که آزادي سال 57 بعداز انقلاب را ديده بودند و حاضر نشده بودند زير بار زور ديکتاتوري مذهبي بروند.

 

کریستین پرگوکريستين پرگو استاد دانشگاه ژنو
سخنران ديگر اين گردهمايي خانم کريستين پرگو استاد دانشگاه ژنو و لوکزامبورک و از ياران قديمي مقاومت ايران بود. وي در سخنان خود از جمله گفت: خميني مي‌خواست با قتل‌عام 67 مجاهدين را از بين ببرد کاري که هم‌اکنون هم رژيم حاکم بر ايران دارد انجام مي‌دهد اما مقاومت شما در برابر اين رژيم خونريز مانع تحقق اين هدف رژيم شد به‌رغم اين‌که 30000 نفر قتل‌عام شدند. قتل‌عام زندانيان سياسي درست مانند اين است که تمامي شهر نوشاتل سوئيس را از روي نقشه حذف کنيم.

کريستين پره گو يا يادآوري نقش دکتر کاظم رجوي در افشاي قتل‌عام 67 در سازمان ملل‌متحد گفت: کاظم رجوي اين جنايت بزرگ را که يکي از مرگبارترين جنايتها در تاريخ ايران است و رژيم خميني مي‌خواست آن را مخفي کند را افشا کرد. اما ديري نپاييد که تيم هاي ترور اعزامي رژيم به ژنو او را در 24 آوريل 1989 در شهر کوپه نزديک ژنو ترور کردند

کريستين پره‌گو افزود: ‘ مقامات رژيم، گورهاي دسته‌جمعي را که محل دفن صدها زنداني قتل‌عام شده است را هدف قرار داده‌اند تا شواهد مربوط به اين جنايت را بپوشانند.

مصونيت قاتليني که هم‌چنان در قدرت هستند، نبايد در خدمت پوشاندن جنايات رژيم ايران باشد. عدالت بايد در برابر يک دادگاه بين‌المللي براي قربانيان و خانواده‌هاي آنها که هنوز رنج مي‌برند اجرا شود. ما با آنها هستيم

 

مینو میرخانیمينو ميرخاني
شواهد اخير در مورد کشتار جمعي زندانيان سياسي باور نکردني است حقايقي که توسط رژيم خميني پنهان شده بود و جامعه جهاني باسکوت مي‌خواست آن را به فراموشي بسپارد. اما خون آن 30000گل سرخ که جان خود را فداي آزادي مردم ايران کردند جوشان وخروشان جامعه ايران را به لرزه درآورده ورهبران رژيم را بي‌ثبات کرده است.
حتماً همه شما صحبتهاي ضد ونقيض سرکردگان رژيم را شنيده‌ايد که چگونه ابتدا مي‌خواستند باز هم جنايات خود را بپوشانند.
اما جنبش مقاومت ايران، خانواده‌ها و به‌خصوص نسل جوان آنها را وادار به اعتراف به اين نسل‌کشي کرد.

 

کشیش دانیل نیزرکشيش دانيل نيزر
‌در اين گردهمايي در ميدان ناسيون ژنو دانيل نيزر کشيش مترقي سوئيسي طي سخناني گفت:
29 سال از زمان قتل‌عام زندانيان سياسي در ايران با فتواي خميني که به‌هيچ‌وجه قابل توجيه نيست مي‌گذرد. سالها کسي درباره اين قتل‌عام صحبت نمي‌کرد و اين جنايت در حقيقت مخفي مانده بود. اما به‌دنبال انتشار فايل صوتي گفتگوي آقاي منتظري جانشين وقت خميني با شماري از مسئولان اجراي فتواي خميني، پرده از روي اين کشتار جنايتکارانه بيشتر برداشته شده است
وي در پايان خواستار انجام تحقيقات مستقل توسط ملل‌متحد درباره قتل‌عام 67 شد.

 

یزدان افشار پوريزدان افشارپور
سخنران ديگر اين گردهمايي يزدان افشار پور از انجمن زندانيان سياسي مقيم سوئيس بود. وي نيز که از شاهدان قتل‌عام 67 در زندانهاي رژيم آخوندي است در سخنان خود گفت:
دوستان عزيزوياران مقاومت
اينک در سالگرد قتل‌عام 30 هزار زنداني سياسي که با خون پاک خود تابلويي ازآزادگي و ايستادگي برآرمان آزادي را در برابرفاشيسم مذهبي قهرمانانه ترسيم کردند ياد اين حماسه‌سازان تاريخ ايران و اين زنان و مردان دلير را گرامي مي‌داريم.

ما با پيوستن به اين جنبش از تمامي انسانهاي شريف و تمامي حقوق‌دانان و وکلا و ارگانها حقوق‌بشري و بين‌المللي مي‌خواهيم که:
1-ازرژيم ايران بخواهيد که اسامي همه زندانيان قتل‌عام 67 را ومحل دفن آنها را اعلام کنند
2- تحقيقات رسمي و بين‌المللي از اين قتل‌عام به‌عمل آيد
3-محل مزار اين شهيدان را به خانواده‌هاي آنها اعلام کنند
4-از همه مهم‌ترتما م دست اندارکاران اين قتل‌عام بايد به ميزمحاکمه کشانده شوند و ما براين مهم مصرهستيم و تا به آخر براي تحقق آن از پا نمي‌نشينيم تاهمه جنايتکاران به جزاي اعمال خودبرسند
5-درود بر 30000 گل سرخ که تسيليم اين رژيم نشدند و خون پاکشان را هديه آزادي خلق ستم ديده خود کردند ياد ونامشان گرامي باد