در خلوت روشن با تو گریسته‌ام

برای خاطر زند‌گان،

و در گورستان تاریک با تو خوانده‌ام

زیباترین سرودها را

زیرا که مرد‌گان این سال

عاشق‌ترین زنده‌گان بوده‌اند.

شهیدان راه آزادی بالاترین گنجینه یک مقاومت و یک ملت هستند. در این صفحه تلاش شده تا در حدامکان، یاد و خاطره و مشخصات این شهدا ثبت شود.

از فردای ۳۰خرداد ۶۰ یک نسل‌کشی هولناک به‌راه افتاد. جلادان خمینی دستگیرشدگان را در گروه‌های ۱۰۰تایی، ۲۰۰تایی، ۳۰۰تایی در یک شب تیرباران کردند و صدها قاصدک آزادی را بدون این‌که حتی نامشان را بدانند حلق‌آویز کردند یا به جوخه تیرباران سپردند. فتوای تجاوز به زنان و دختران زندانی را صادر کردند، به پیرزنان ۷۰ساله هم رحم نکردند و دختران مجرد را برای این‌که پس از مرگ به بهشت نروند قبل از اعدام مورد تجاوز قرار دادند. خون زندانیان را کشیدند، زنان باردار را به جوخه تیرباران سپردند و کودک معصوم را در رحم مادر محکوم و تیرباران کردند. صدها خانواده ۵نفره، ۷نفره، ۸نفره، ۱۲نفره را تا نفر آخر از دم تیغ گذراندند. نوجوانان ۱۴-۱۳ساله را پس از تجاوز کشتند، پزشکان، استادان، صاحبان تخصص‌های عالی از معتبرترین دانشگاه‌های دنیا، هنرمندان و ورزشکاران ملی‌پوش و بسا نویسندگان و اندیشمندان را تیرباران کردند و تنها ظرف ۳-۴هفته، ۳۰هزار زندانی مجاهد و مبارز را قتل‌عام نمودند.

وقتی لیست شهیدان را به‌دست می‌گیریم و در صفحات ارغوانی آن نگاه می‌دوانیم، گویی آوای چند نسل از مجاهدان و مبارزان آزادی را با گوش جان می‌شنویم. از فریاد آنان که مقهور زنجیر شاه و شمشیر شیخ نگشتند تا نوجوانان ۱۳ساله‌یی که بی‌نام و بی‌نشان طناب‌های دار و تیرک‌های تیرباران را بوسیدند. از صدای مردان و زنانی که دشنه و شلاق شیخ را با شوری بی‌نظیر و مقاومتی بی‌همتا شکستند تا مادران ۷۰ساله‌یی که شاهد شکنجه و بی‌حرمتی به فرزندانشان بودند و در سحرگاهی خونین، با جرمی موهوم به خاک افتادند.

در این لیست دانش‌آموز ۱۵ساله و محقق ۵۵ساله یک نشان‌ دارند. مادران و بیماران و اسیران یک زبان دارند. هیچ تفاوتی بین کارگر و پیشه‌ور و دانشجو و هنرمند نیست. همه تارهای یک حنجره و طنین یک فریادند. فریادی برای آزادی میهنی که سالهاست در رزم است

اینگونه بود که دربرابر کوهی از شقاوت و جنایت، ۱۲۰هزار تن از بهترین، آگاه‌ترین، رشیدترین و پاکبازترین فرزندان مردم ایران، اسطوره ای از مقاومت و فدا بنا کردند. آنهایی که خود را فدا کردند تا نسل‌های آینده ایران سربلند و پرافتخار زندگی کنند…

شهیدان راه آزادی- ۳۰هزار گل سرخ