بیانیه مجمع عمومی ملل متحد ــ رسیدگی به پرونده قتل عام۶۷

بیانیه مجمع عمومی ملل متحد ــ رسیدگی به پرونده قتل عام۶۷

بیانیه مجمع عمومی ملل متحد ــ رسیدگی به پرونده قتل عام۶۷

جنبش دادخواهی قتل عام۶۷ گامی دیگر پیش می‌رود.
عفو بین‌الملل طی بیانیه‌یی که توسط مجمع عمومی منتشر شده است خواستار رسیدگی به پرونده جنایات مقامهای کنونی رژیم آخوندی برای شرکتشان در قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال۶۷ شد.

در این بیانیه آمده است: بین اوایل مرداد و نیمه شهریور۱۳۶۷،… مقامهای رژیم ایران هزاران مخالفی که به‌صورت ناعادلانه‌ای زندانی شده بودند را به‌خاطر نظرات سیاسی و عقاید مذهبی‌شان طبق یک فتوای مخفی صادر شده توسط خمینی به‌صورت مخفیانه قهرا ناپدید و به‌صورت فراقضایی اعدام کرد.
اکثر اجساد به‌صورت مخفیانه و شبانه در گورهای جمعی بی‌نام و نشان تخلیه شدند.

سایت مجمع عمومی ملل متحد

بیانیه ۲۰فوریه – اول اسفند ۹۷

شورای حقوق‌بشر باید به بحران معافیت از مجازات منتج از جنایتهای ادامه‌دار ایران علیه بشریت بپردازد

عفو بین‌الملل از همه کشورها مصرانه می‌خواهد که مأموریت گزارشگر ویژه در مورد وضعیت حقوق‌بشر در جمهوری اسلامی ایران را تجدید کرده و از آن حمایت کنند، و از مقامات ایران مصرانه می‌خواهد که با این مأموریت همکاری کنند…..
علاوه بر این، عفو بین‌الملل از همه کشورها می‌خواهد که از جمله از طریق شورای حقوق‌بشر توجه بیشتری به یک موضوع مبذول بدارند که در عین این‌که موضوع جاری است، به مدت بیش از حد طولانی نادیده گرفته شده است: ناپدید کردن قهری هزاران مخالف سیاسی طی ۳۰سال گذشته، از جمله بسیاری که در زمان دستگیری زیر سن ۱۸سال بودند…..

جنایتهای ایران علیه بشریت

بین اواخر ژوئیه و اوایل سپتامبر ۱۹۸۸،… مقامات ایران هزاران مخالفی که به‌صورت ناعادلانه‌ای زندانی شده بودند را به‌خاطر نظرات سیاسی و عقاید مذهبی‌شان بر طبق دست‌کم یک فتوای مخفی صادر شده توسط ولی‌فقیه ایران روح الله خمینی به‌صورت مخفیانه قهرا ناپدید و به‌صورت فراقضایی اعدام کرد. اکثر اجساد به‌صورت مخفیانه در شب در گورهای دسته‌جمعی بی‌نام و نشان تخلیه شدند. تخمینهای حداقلی آمار کشته شدگان را ۵۰۰۰نفر برآورد می‌کنند….

انکار و معافیت از مجازات

تا این تاریخ، هیچ مقامی به‌خاطر ناپدید کردنهای قهری و اعدامهای فراقضایی دسته‌جمعی سال۱۳۶۷ به دست عدالت سپرده نشده است. بسیاری از مقامات درگیر کماکان مواضع قدرت را در دست دارند از جمله به طرز عجیبی در نهادهای کلیدی قضایی، دادستانی و دولتی مسئول تضمین کردن این‌که قربانیان به عدالت دست پیدا کنند.
بحران معافیت از مجازات فراتر از عدم حسابرسی امتداد پیدا می‌کند.
به مدت سالیان، مقامات ایران در همه سطوح در پی این بودند که اعدامهای فراقضایی دسته‌جمعی را با انکار ابعاد آن و تمرکز روی حمله مسلحانه سازمان مجاهدین خلق ایران در مرداد۱۳۶۷، مخفی، منحرف و ”توجیه“ کنند،….

اقدام بین‌المللی مدت طولانی به تأخیر افتاده است

در اوت ۲۰۱۷،  گزارشگر ویژه  (عاصمه جهانگیر) در یک بخش از گزارش خود به موضوع ”قتل‌عام۱۳۶۷“ پرداخت. بعد از دهه‌ها سکوت توسط جامعه جهانی گزارشگر ویژه وقت سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق‌بشر در ایران، یک بخش از گزارش خود را به این موضوع اختصاص داد.

این گزارش اقدامات تلافی‌جویانه‌ای که خانواده‌ها به‌خاطر پیگیری واقعیت در رابطه با سرنوشت عزیزانشان و عدالت خواهی با آن مواجه می‌شوند را برجسته کرد و به ”تحقیقات مؤثر پیرامون واقعیتها و فاش کردن علنی واقعیت“ فراخوان داد.
تا این تاریخ، چنین تحقیقاتی صورت نگرفته است؛ مقامات ایران به‌دلیل معافیت ادامه‌دار از مجازات جریتر شده‌اند. آنها به سرکوب حقوق آزادی عقیده، بیان، انجمن، تجمع مسالمت‌آمیز ادامه می‌دهند؛ صدها مخالف سیاسی مسالمت‌آمیز، خبرنگار، کارگر، مدافع حقوق‌بشر، شامل وکلا، فعالان حقوق زنان، فعالان حقوق اقلیتها و اعضای سندیکاها را به‌صورت ناعادلانه‌ای زندانی می‌کنند؛ محاکمه‌های به‌صورت سیستماتیک ناعادلانه و عمدتاً مخفی انجام می‌دهند؛ به‌صورت گسترده‌ای شکنجه و بدرفتاریهای دیگر انجام می‌دهند؛ صدها فرد را هر سال اعدام می‌کنند شامل آنهایی که در زمان جرم کودک بودند؛ و هزاران فرد دیگر از جمله مجرمان نوجوان را زیر حکم اعدام نگه می‌دارند. این تداوم نقضهای شدید حقوق‌بشر مرتکب شده در ایران به‌صورت جدایی ناپذیری به معافیت از مجازاتی که مقامات ایران از آن برخوردار بودند، ربط دارد….