به یاد ۳۰هزار گل سرخ قتل‌عام۶۷ ـ مجاهد شهيد مریم پاکباز  

به یاد ۳۰هزار گل سرخ قتل‌عام۶۷ ـ مجاهد شهيد مریم پاکباز  

به یاد ۳۰هزار گل سرخ قتل‌عام۶۷ ـ مجاهد شهيد مریم پاکباز  

 مجاهد شهید مریم پاکباز سال ۱۳۴۲ در تهران متولد شد. مریم از دانش‌آموزان با استعدادی بود که در تمام دوران تحصیلش از شاگردان ممتاز مدرسه خود بود.

او موفق شد در ۱۴سالگی دیپلم ریاضی خودش را بگیرد. او به‌طور هم‌زمان فعالیت سیاسی خودش را به‌عنوان یک میلیشیای پرشور در انجمنهای جنوب تهران آغاز کرد

مریم دانش‌آموز ۱۶ساله بود که روز ۱۱مهر۱۳۵۹ تنها به‌دلیل داشتن یک نسخه نشریه مجاهد در تهران دستگیر شد. بعد از این‌که دستگیر شد پاسداران و شکنجه‌گران در برابر روحیه مقاوم او به‌شدت جا خورده و با اعمال فشار و شکنجه سعی داشتند او را به‌تسلیم و توبه وادار کنند. اما مریم قهرمان شکنجه‌گران را به‌شمر و ابن‌زیاد تشبیه کرد و ننگ سازش و خفت تسلیم را نپذیرفت.

مریم پس از دستگیری آن‌چنان زیر شکنجه‌های وحشیانه قرار گرفت که وقتی یکی از نزدیکانش به‌تصادف در اوین او را دید، نشناخت.

در یکی از نوشته‌ها چنین نوشته شده است:« مریم براثر شدت شکنجه‌ها به‌شدت لاغر و شکسته شده بود. انداختن مستمر و طولانی او به‌ سلولهای انفرادی باعث شده بود که به‌ انواع بیماریها مبتلا شود. با این حال وقتی او را دیدم هم‌چنان مهربان، خوش اخلاق و صبور بود». 

مریم با وجود اینکه نوجوانی بیش نبود اما درکی بسیار عمیق از مسائل داشت و به‌سرعت آگاهیهای خود را به‌مسئولیت در قبال خدا و خلق تبدیل ‌کرد. مقاومت جانانه مریم تا سالها در برابر پاسداران ادامه داشت. پاسداران یکبار در سال۶۵، ساک او را به‌ملاقات کنندگانش تحویل داده و گفتند «اینها را ببرید، خودش هم به‌زودی توبه می‌کند و بیرون می‌آید». اما مقاومتهای دلیرانه مریم حسرت تسلیم را به‌دل آنان گذاشت. تنها کلامی که میلیشیای قهرمان مریم پاکباز به‌شکنجه‌گران خود گفت این بود: «اگر امام حسین در برابر شمر و ابن‌زیاد زانو زد و توبه کرد، من هم در برابر شما توبه خواهم کرد».

میلیشیای نوجوان مجاهد خلق۸ سال تمام در برابر دژخیمان و در زیر شدیدترین شکنجه‌ها مقاومت کرد و عاقبت در مهر ۶۷، در ادامه قتل‌عام زندانیان سیاسی بدست دژخیمان خمینی، به‌همراه تعدادی از همبندان مجاهدش در اوین حلق‌آویز شد و اینچنین الگوی زنان پیشتاز در مقاومت و جسارت و استواری شد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *