به یاد ۳۰هزار گل سرخ قتل‌عام۶۷ ـ ستاره‌های خانواده برهانی

به یاد ۳۰هزار گل سرخ قتل‌عام۶۷ ـ ستاره‌های خانواده برهانی

به یاد ۳۰هزار گل سرخ قتل‌عام۶۷ ـ ستاره‌های خانواده برهانی

 سیداحمد برهانی متولد۱۳۴۷ در شهر قزوین است. احمد به‌دلیل جو سیاسی خانواده از همان ابتدا با مسائل سیاسی آشنا شد و با شروع انقلاب ضدسلطنتی در سال ۵۶، وارد تظاهرات و درگیریهای خیابانی با گارد شاه و ساواک گردید. در یکی از همین درگیریها وی را دستگیر کرده و روانه زندان می‌کنند در اثر شدت ضربات و شکنجه‌ها، چهره‌اش قابل تشخیص نبود.

احمد در سال ۵۸سال رتبه اول کنکور در رشته الکترونیک را کسب کرد که همزمان با تعطیلی دانشگاهها تحت عنوان خمینی‌ساخته « انقلاب فرهنگی» بود.

از آن پس احمد نیز به‌طور حرفه‌یی وقتش را در اختیار جنبش ملی مجاهدین گذاشت. در یکی از شبهای مرداد۶۰ با حمله مزدوران سپاه به خانه‌شان، احمد به‌همراه خواهر و برادر دیگرش علی دستگیر و روانه زندان می‌شود.

تا مدتها او را به‌طور ایستاده در سلول انفرادی نگه می‌داشتند و آب را به‌صورت چکه‌چکه از سقف بر روی او باز می‌کردند تا از این طریق اعصابش را خرد و ضعیف نمایند و این شکنجه روزها و هفته‌ها روی او اعمال می‌شد. پس از یکسال و اندی برای مدت کوتاهی آزاد شد که بلافاصله طی این مدت خود را به هسته‌های مقاومت وصل کرد ولی هسته آنها توسط یک عنصر بریده‌، لو رفت و شبانه به‌همراه برادرش حسین توسط پاسداران دستگیر و دوباره روانه زندان می‌شود.

با این‌که از آزادی او هنوز چندماهی نگذشته بود، مجدداً به زیر شدیدترین شکنجه‌ها برده شد. روحیه خلل‌ناپذیرش هم‌چنان مقاوم و استوار بود و از آن‌جاکه شوخ‌طبع هم بود، فضای عمومی بند را به‌هم می‌ریخت و کسانی‌که هم‌سلولی‌اش بودند همیشه از روحیه عالی او درس می‌گرفتند. سیداحمد برهانی را همراه با سی هزار زندانی سیاسی در قتل‌عام۶۷ در زندان اوین به‌شهادت رساندند.

سیدحسین برهانی نیز با شروع انقلاب ضدسلطنتی در تظاهرات و قيام خيلی فعال بود. بعد از پيروزی انقلاب وارد جنبش ملی مجاهدين شد و به‌طور شبانه‌روزی فعاليت می‌كرد. عصر روز پنجم فروردين سال 60  وقتی حسين با دوستانش برای برپایی دكه به يكی از خيابانهای قزوین رفته بودند، پاسداران به آنها حمله كرده و تمامی بچه‌ها را دستگير كردند و در جواب اعتراضی كه بچه‌ها طی مسير به اين حركت پاسداران كرده بودند، يكی از پاسداران با شليك گلوله، سر يكی از مجاهدین به‌ نام اصغر اخوان ‌قدس را كه كنار حسين نشسته بود، هدف قرار داد و او در راه رسيدن به بيمارستان به‌شهادت رسيد. حسين تا يك سال و نیم در زندان بازداشت بود و سپس آزاد شد و بعد از چند ماه در ارتباط با يك هسته مقاومت دوباره دستگير و روانه زندان شد. خانواده تا مدتها خبری از احمد و حسین نداشتند و نمی توانستند ردی از آنها به‌دست بياورند.

حسين و احمد هر دو در حالی كه محكوميتشان را می گذراندند سربه‌دار شدند.

شش عضو خانواده قهرمان برهانی، توسط جنايتكاران خمينی به شهادت رسيدند و فدای آرمان آزادی شدند.