مدافع بزرگ حقوق بشر عاصمه جهانگیر در لاهور درگذشت

مدافع بزرگ حقوق بشر عاصمه جهانگیر در لاهور درگذشت

خانم عاصمه جهانگیر، یکی از برجسته ترین حقوقدانان مدافع حقوق بشر و گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، صبح روز یکشنبه ۲۲بهمن ۱۳۹۶ در اثر سکته قلبی در لاهور، پاکستان درگذشت.

عاصمه جهانگیر، ۶۶ساله، یک وکیل ارشد حقوق بشر مستقر در پاکستان بود و اولین زنی بود که به ریاست دیوان عالی کانون وکلای دادگستری پاکستان منصوب شد. وی به دفاع از اقشار محروم جامعه و مواضع شجاعانه در دفاع از حقوق بشر شهرت داشت. وی در مواجهه با فشارها و مخالفت ها مستحکم بود و بر آنچه که به آن باور داشت ایستادگی می کرد.

مدافع بزرگ حقوق بشر عاصمه جهانگیر در لاهور درگذشت

عاصمه جهانگیر اولین گزارشگر ویژه ملل متحد بود که شکایات خانواده های قربانیان قتل عام ۳۰هزار زندانی سیاسی در سال ۶۷ را در گزارش خود وارد کرد. در صحن جلسه شورای حقوق بشر ملل متحد در ژنو، وقتی که او گزارش خود را ارائه می داد، نماینده سوریه از جانب رژیم ایران به شدت به او حمله کرد. ولی او با متانت و وقار سکوت کرد و بعد به ارائه گزارش خود ادامه داد و از پیگیری مأموریت خود هرگز منحرف نشد.

با درگذشت عاصمه جهانگیر، جهان یک مدافع بزرگ و پرشور حقوق بشر و یک مدافع سرسخت مردم سالاری را از دست داد.

عاصمه جهانگیر در ژانویه سال ۱۹۵۲ در لاهور به دنیا آمد.

در کالج کنرد و دانشگاه پنجاب در رشته حقوق تحصیل کرد. در سال ۱۹۸۰ به دادگاه عالی لاهور فراخوانده شد و در سال ۱۹۸۲ وارد دیوان عالی شد. او اولین زنی بود که به ریاست دیوان عالی کانون وکلای دادگستری منصوب شد.

او یک کنشگر آزادیخواه بود که در سال ۱۹۸۳ به خاطر شرکت در نهضت بازسازی دموکراسی علیه حکومت نظامی ضیاء الحق به زندان رفت. او در نهضت وکلای سال ۲۰۰۷ شرکت داشت و تحت بازداشت خانگی قرار گرفت.

وی برنده چندین جایزه بین المللی حقوق بود. از جمله هلال امتیاز در سال ۲۰۱۰ و ستاره امتیاز. جایزه بیلبائو یونسکو برای خدمت به فرهنگ حقوق بشر و نشان افتخار لژیون دونوق از فرانسه. وی در سال ۲۰۱۴ برنده جایزه حق معیشت و در سال ۲۰۱۰ برنده جایزه آزادی شد.